Історія саксофона налічує вже понад 150 років, при цьому інструмент не втрачає своєї актуальності і своїх шанувальників. Творцем саксофона є бельгійський музикант Адольф Сакс, який отримав патент на винахід в 1845 році. Сьогодні саксофон є символом джазової та блюзової музики, хоча спектр його застосування набагато ширший.
У даній статті ми розглянемо види саксофонів, пристрій інструменту, особливості вибору та догляду за ним.
Види саксофонів
Існують такі різновиди саксофона як:
· Сопрілло;
· Сопраніссімо;
· Сопраніно;
· Сопрано;
· Альт;
· Тенор;
· Баритон;
· Бас;
· Контрабас.
Вищезазначені різновиди інструменту відрізняються формою, розміром і висотою звучання. Незважаючи на таке розмаїття, найбільш поширені сопрано, альт, тенор і баритон. Самим універсальним вважається альт-саксофон, його можна почути майже у всіх музичних напрямках. Сопрано і баритон зазвичай використовуються епізодично або в оркестрі.
Якщо говорити про саксофон в різних стилях музики, то, наприклад, в R & B і Rock'n'Roll традиційно використовується тенор-саксофон, в джазі – альт-саксофон або тенор-саксофон (в дуеті з трубою), в поп-музиці – альт -саксофон, в рок-музиці – зазвичай альт і тенор, але можна зустріти баритон і сопрано. Традиційно джаз-оркестр (Big Band) включає п'ять саксофонів: два альта, два тенора і баритон.
Навчання грі на саксофоні зазвичай починають з альт- або тенор-саксофона. Це пов'язано з тим, що у сопрано-саксофона мундштук і тростина дуже маленькі, спочатку дорослій людині важко їм управляти губами, так як потрібна велика точність. Так як новачки ще не мають навичок управління диханням, то починати з саксофона-сопрано дорослій людині не варто, щоб не витратити велику кількість часу даремно. Діти мають менший розмір рота, тому маленька тростина і мундштук сопрано-саксофона цілком підходять їм для навчання, однак, як тільки дитина «доросте» до альт-саксофона, слід відразу перейти до нього.
Сопрілло можна віднести до екзотичного різновиду саксофона. Цей міні-саксофон можна зустріти нечасто.
Баритон відрізняється сильним і глибоким звуком. Він найкраще звучить в середньому і нижньому регістрах, а верхній і вищий регістри звучать невиразно і придушено.
Хоча звучання саксофона істотно відрізняється в залежності від виду, цей інструмент завжди можна дізнатися в оркестрі, завдяки його емоційності і неповторному звучанню.
Конструкція саксофона
Саксофон являє собою духовий інструмент, виконаний з металу, який має єдиний дерев'яний елемент – тростину, яка відтворює звук. Тростини виготовляються з тростника або бамбука, можна зустріти і синтетичні тростини, але по звуку вони значно поступаються дерев'яним.
Саксофон має три основні частини:
- розтруб;
- корпус;
- еска.
Корпус саксофона виготовляють зі спеціальних сплавів: томпаку (сплав міді та цинку), пакфонга (сплав міді та цинку з додаванням нікелю) або латуні. Корпус саксофона зігнутий у формі чубука. Сопрано і сопраніно мають невелику довжину і тому зазвичай не згинаються. Можна зустріти експериментальні прямі моделі бас-саксофона і вигнуті сопрано, але це велика рідкість.
На еску насаджується мундштук, який має дзьобовидну форму, яка виготовляється з чорного ебоніту або пластика, іноді з металу. Існує безліч варіацій будови мундштуків, що пов'язано з різноманіттям музичних жанрів, в яких звучить саксофон.
Тростина є звукостворюючим елементом саксофона, що виготовляється з бамбука, очерету або тростника, іноді з синтетичних матеріалів. Тростини мають різні розміри залежно від різновиду саксофона, для якої вони призначені.
Тростина прикріплюється до мундштука за допомогою лігатури, яка являє собою невеликий хомут з двома гвинтами. Лігатуру виготовляють з металу або шкіри (дає тростині більш вільне коливання).
Для захисту тростини використовується спеціальний металевий або пластмасовий ковпачок, що надягається на мундштук, коли інструмент довго не використовується.
Саксофон має складну систему клапанів, що закривають і відкривають отвори на його корпусі. Залежно від різновиду інструменту, кількість клапанів становить від 19 до 22.
Як ви розумієте, саксофони відрізняються матеріалами, точністю виготовлення і складністю зовнішньої обробки. Вартість інструменту також може дуже істотно відрізнятися. Зараз же можна знайти досить недорогі, але при цьому хороші інструменти.
Професійні саксофоністи воліють інструменти іноземного виробництва (зазвичай італійські чи японські). Для багатьох еталонними є інструменти виробництва фірми Selmer, для інших Yamaha. Ціни на дані інструменти можуть вас шокувати, але в даний час є непогані і доступніші альтернативні виробники.
Муки вибору
Ніхто не зможе вам дати однозначної відповіді на питання «Який саксофон кращий?». Звичайно, є такі критерії, як якість використовуваних матеріалів, якість збірки, чистота звучання, зовнішній вигляд, ім'я виробника і так далі, але кращий саксофон – це суворо суб'єктивне поняття. Головне, щоб інструмент подобався саме вам! Вибираючи саксофон, послухайте його, відчуйте його, це дуже індивідуальні відчуття. Якщо у вас є досвід гри на інструменті, то просто вибирайте по своєму слуху. Початківцю саксофоністу корисно почитати огляди різних інструментів, прислухатися до порад досвідчених музикантів і викладачів.
Особливості догляду за саксофоном
Саксофон досить крихкий інструмент, який слід берегти від падінь, в першу чергу. Регулярний догляд за саксофоном має на увазі підготовку інструменту до занять і фінальну чистку. Щоб зберегти зовнішній вигляд інструменту і якість його звучання, необхідно доглядати за ним, дотримуючись ряду наступних правил.
1. Для збереження пробки на еске і запобігання заломів обробляйте її спеціальним мастилом перед кожним заняттям.
2. Також приблизно раз на півроку змащуйте металеві з'єднання і механіку будь-яким синтетичним маслом для інструментів, але будьте обережні з його кількістю, використовуйте його по мінімуму.
3. Протирайте інструмент після кожного заняття, щоб видалити конденсат. Попередньо мундштук можна промити проточною водою, використовуючи мило для видалення мастила. Палицю можна просто протерти сухою тканиною і покласти в спеціальний футляр для сушки (Сейвері).
4. Для протирання корпусу саксофона зсередини використовуйте спеціальний йоржик або серветку на шнурку з грузиком. Можна виготовити таке пристосування самому, або купити готове. Попередньо знявши еску, протягніть грузик крізь канал інструменту, починаючи з розтруба, потім витягніть протирання через вузький кінець.
5. Протирайте після занять зовнішню поверхню інструменту. Якщо інструмент лакований і покриття не пошкоджено, то поверхню можна протерти звичайною м'якою тканиною, змочивши її спиртом або будь-яким засобом для догляду за лакованими інструментами. Якщо лаку залишилося на поверхні трохи або його не було зовсім, то використовуйте спеціальний засіб для догляду за металом.
6. Зберігайте тростини у футлярі, щоб запобігти їх пересихання. Робочу тростину можна тримати на мундштуці.
7. Одягайте на мундштук ковпак, якщо робите перерву у виконанні.
Дотримуватися цих правил нескладно, але вони дозволять вам продовжити життя інструменту і зберегти його звучання.
Зараз на музичному ринку представлені також і електронні саксофони. Виконані вони з пластику, відповідно, мають меншу вагу, але при цьому вимагають джерело живлення. Можливості таких інструментів широкі і цікаві, але синтезований звук ніколи не замінить справжньої акустики.
В заключенні статті хотілося б відзначити, що всі саксофони мають різні характери, як і характер виконавця, тому інструмент повинен підходити вам в першу чергу за темпераментом.
Успіхів у творчості!