Якщо ви вирішили освоїти гру на духових музичних інструментах, то найдоступнішим за ціною і простим рішенням для навчання стане блокфлейта. Вперше побачивши її в магазині, ви можете подумати, що це просто сопілка. Можливо навіть дитяча. Але ознайомившись з цією статтею, дізнавшись, наскільки різноманітним може бути цей інструмент, ви перестанете вважати його дитячою свистулькою.
Трохи історії
Назва «блокфлейта» походить від німецького «blockflöte» (флейта з блоком). Блок – це дерев'яна пробка в мундштуці флейти, яка прикриває отвір для вдування повітря, залишаючи невелику щілину. Це один з найдавніших музичних інструментів, її предки відомі людині ще з античних часів. Був особливо популярний в епоху Середньовіччя, коли для блокфлейти писали знамениті композитори: Бах, Гендель, Вівальді. В даний час на блокфлейті грають зазвичай в оркестрах і різних фестивалях авторської пісні, етнічної музики та інших.
З флейти легко починати навчання грі на духових інструментах навіть дітям. Вона має всього вісім отворів, і все, що вам потрібно – це навчитися правильно дути і запам'ятати дві октави звуків. Мелодії зазвичай досить прості, їх нескладно зіграти по нотах і навіть підібрати на слух. Отвір з тильного боку інструменту служить октавним клапаном – з його допомогою можна отримувати звуки першої октави (низькі) і другої (високі).
Отже, ви вирішили купити блокфлейту, але не знаєте яку вибрати? Чим відрізняються ці інструменти? Давайте спробуємо розібратися разом.
Класифікація блокфлейт
- За матеріалом: пластикові, дерев'яні та комбіновані.
- За аплікатурою: німецька та барочна система.
- За звучанням: сопраніно, сопрано, альт, тенор і бас.
Спочатку потрібно вирішити, де і як ви плануєте використовувати блокфлейту. Після – з якого матеріалу краще вибрати інструмент.
Дерев'яні блокфлейти
Дерево – традиційний матеріал для виготовлення блокфлейт. При цьому використовують клен, грушу, оливу, сливу, сапеле, дуб та інші породи. Кожен вид деревини має свій відтінок звуку. Вибір впливає як на вартість, так і на звучання. Майстри найчастіше перевагу надають інструментам з порід фруктових дерев.
Звучання дерев'яної флейти ви завжди відрізните від флейти пластикової. Вона видає більш тонкий, плавний, красивий і виразний, живий звук. Такий інструмент – ідеальний вибір для дитини, яка тільки починає освоювати гру на флейті, адже з перших днів вона повинна чути ідеальне звучання. З ним можна вчитися, грати вдома і виступати на концертах.
Слід пам'ятати, що за дерев'яним інструментом потрібен особливий догляд, так як дерево дуже чутливе до дії вологи, бруду, сонячних променів і механічних пошкоджень. Тому таку флейту краще не брати з собою в похід або на пікнік. Та й в довговічності дерев'яний інструмент поступається пластиковому.
Пластикові блокфлейти
Якщо ви не професійний музикант, а берете інструмент в основному для навчання і для душі, то варто звернути увагу на пластикові блокфлейти. Вони досить міцні, не вимагають постійного догляду, не боятися вологи і бруду, їх завжди можна помити. Інструмент не втратить якості звучання. Таким чином, пластикові блокфлейти ідеальні для відпустки, поїздок і в якості запасного варіанту.
Варто відзначити, що пластикові флейти набагато гігієнічніше дерев'яних. Тому їх можна рекомендувати дитячим установам, де інструментом будуть користуватися кілька людей.
Ще одні плюс пластикових блокфлейт – ціна. Вони коштують не так дорого, тому втрата і поломка інструменту не завдадуть удару по гаманцю.
Звук пластикових флейт різкіший і гучний, ніж у дерев'яних. Причому, чим дешевше пластикова блокфлейта, тим більше її звук схожий на «іграшковий». Та й виглядають вони іноді занадто дешево.
У будь-якому випадку, мати хоча б одну пластикову блокфлейту в якості запасного варіанту варто.
Комбіновані блокфлейти
Комбінована блокфлейта є компромісним варіантом. Це дерев'яна флейта з пластиковим мундштуком. Вона видає досить приємний звук, при цьому має порівняно невисоку ціну, виглядає презентабельно. Мундштук без проблем можна мити. Такі флейти рекомендують для початку навчання.
Німецька і барочна системи
Існує два види блокфлейт: з германської (німецької) та барокової (англійської) системою. Музиканти, прийнявши рішення купити свою першу блокфлейту, часто не можуть зробити вибір на користь однієї з них. Давайте розберемо принципові відмінності і особливості тієї чи іншої системи.
Зовнішні відмінності
Для початку домовимося, що нумерація отворів блокфлейти відбувається знизу. Так ось, інструменти різних систем відрізняються розмірами третього і четвертого отворів: у блокфлейт німецької системи третій отвір має більш маленький діаметр, а у барокової системи – четверте. На цьому зовнішня відмінність флейт різних систем закінчується. Такі інструменти вимагають різного положення пальців при добуванні деяких нот (різної аплікатури).
Варто відзначити, що існують блокфлейти зі здвоєними отворами і з одинарними. Справа в тому, що для взяття деяких півтонів музикантові необхідно перекривати пальцем половину отвору. При цьому доводиться стежити, щоб була перекрита рівно половина, інакше нота вже буде трохи вище або нижче необхідного тону. Тому в тих випадках, коли потрібні чисті ноти, набагато зручніше використовувати блокфлейту зі здвоєними отворами. Для взяття півтону ви просто повністю закриваєте одне з двох отворів і отримуєте бажану ноту. Зручно, чи не так? Безумовно, але інструменти з одинарними отворами дозволяють грати більш тонко, саме вони вважаються класичними. Деякі викладачі не рекомендують використання блокфлейт зі здвоєними отворами. Зверніть увагу: здвоєні отвори нумеруються як одне. Блокфлейти з одиночними або зі здвоєними отворами зустрічаються в обох системах. Запам'ятайте, наявність здвоєних отворів – це не ознака системи.
Відмінності в техніці гри
Традиційно блокфлейти німецької системи вважаються простішими в освоєнні. Якщо закрити пальцями всі отвори, а потім, піднімаючи пальці і відкриваючи отвори одне за іншим починаючи з низу, можна почути основні ноти гами. За допомогою таких флейт ви легко і швидко освоїте виконання нескладних мелодій в простих тональностях. Недолік же німецької системи полягає в тому, що деякі півтони важко взяти чисто, так що при виконанні більш складних творів ви можете зіткнутися з певними труднощами.
При грі на флейті барокової системи доводиться використовувати більш складні аплікатури для виконання деяких основних тонів (наприклад, ноти «фа»). Це може викликати деякі труднощі, особливо у дітей. Зате величезним гідністю даної системи є те, що всі півтони в межах двох октав звучать чисто.
Якщо ви плануєте займатися грою на флейті серйозно, то краще відразу починати вчитися грати на інструменті з барокової системою. Якщо ж хочете швидше почати грати прості мелодії – вибирайте німецьку. До речі, перевчитися з німецької на барокову систему не так складно, адже відмінності полягають лише в декількох аплікатурою.
Отже, грати на блокфлейта німецької системи дещо простіше, але при цьому професійні музиканти воліють інструменти з барокової системою.
Тональність
По можливості брати ноти різних тональностей, блокфлейти ділять на наступні види:
- Сопраніно (в ладі F) – діапазон від F2 до G4. Це найменша і бере найвищі ноти блокфлейта.
- Сопрано (в ладі С) «Descant» – діапазон від C2 до D4. Це універсальна флейта, підходить практично всім. Саме з неї зазвичай починають навчання грі. Більшість творів для блокфлейти пишуть саме під сопрано в ладі C.
- Альт (в ладі F) «Treble» – діапазон від F1 до G3. Досить популярна і універсальна блокфлейта. Підійде професіоналам і початківцям музикантам, але для дітей не підходить, так як інтервал між отворами потребує суттєвого розтяжки пальців.
- Тенор (в ладі С) – діапазон від C1 до D3. Таку блокфлейту використовують зазвичай професіонали, так як інтервал між отворами вимагає професійно розтягнутих пальців.
- Бас (в ладі F) – діапазон від F до G2. Даний інструмент вимагає ну дуже хорошу розтяжку пальців, яку доведеться напрацьовувати виснажливими тренуваннями.
Ці блокфлейти зустрічаються набагато частіше. Існують і менш поширені види:
- Гаркляйн (в ладі С) – діапазон від С3 до A4.
- Гроссбас (в ладі C) «Great Bass» – діапазон від C малої октави до D2.
- Контрабас (в ладі F) – діапазон від F великої октави до G1.
- Субгроссбас (в ладі C) – діапазон від C великої октави до D1.
- Субконтрабас (в ладі F) – діапазон від F контроктави до G малої октави.
- Таким чином, якщо ви тільки починаєте вчитися грати на флейті, то краще вибрати сопрано.
Часто зустрічаються і блокфлейти з клапаном. Його зазвичай ставлять на найнижчий отвір флейт, починаючи з альта. Потрібен він для того, щоб легше було дотягнутися до нижнього отвору. Використовуючи в конструкції блокфлейти клапан, виробник може розташувати отвори там, де вони забезпечать найкраще звучання флейти, а не там, куди здатні дотягнутися пальці.
Негативним моментом використання клапанів можна вважати їх «клацання» під час виконання. Та й взагалі, чим менше додаткових деталей, тим нижче вартість інструменту і шанс щось зламати в самий невідповідний момент. Це особистий вибір кожного, ніяких принципових рад з приводу клапанів немає.
Хоча блокфлейта досить простий інструмент, в будь-якому музичному магазині ви здивуєтеся їх асортименту. Вони відрізняються за кольором, прозорості, формі, наявності додаткових деталей і конструктивних удосконалень. Від виробника залежать якість матеріалу, точність звучання інструменту, зовнішній вигляд, і, відповідно, ціна.
Трапляється, що блокфлейта зроблена з дорогої деревини, має багатий зовнішній вигляд, досить дорого коштує, а конструкція моделі невдала, обладнання неточне. Так ви ризикуєте отримати гарну іграшку, яку не можна використовувати для серйозного музикування.
Зараз майже всі компанії перенесли своє виробництво в Китай, тому вказівка країни виробника в маркуванні не дасть корисної інформації. Імениті виробники, такі як HOHNER, YAMAHA, STAGG, контролюють якість інструментів, їх можна спокійно купувати і замовляти.
Вчіться грати на флейті! Це досить нескладно і цікаво. Сподіваємося, що зробити правильний вибір інструменту ви тепер зможете завдяки нашій корисній інформації.